‘Yeşil otomobil’ devri

Avrupa Birliği Komisyonu, otomotivcilik şirketlerini zararlı gaz emisyonunu daha da düşürmeye zorluyor. Otomobil markalarının bütün model paletindeki ortalama karbondioksit emisyonu için getirilen üst sınır kilometre başına 130 gram.

Bu üst sınır 2015 yılına kadar geçerli olacak ve 2020 yılında fabrika çıkışı otomobillerde 95 grama düşürülecek.

Avrupa Birliği Komisyonu’nun iklimin korunmasından sorumlu üyesi Connie Hedegaard, yeni üst sınırın iklimin korunması kadar tüketicinin yakıt masrafını düşürmeye de yarayacağını söylüyor.

Yeni otomobillerin birkaç yıl öncesine kıyasla çok daha az yakıt sarf ettiğini hatırlatan Komisyon üyesi, bunun kendiliğinden olmadığını Avrupa çapında hedefler belirlendiği için başarıldığını belirtti.

Avrupa Tüketiciyi Koruma Merkezi’nin direktörü Monique Goyens de yeni emisyon sınırının tüketici için avantajlı olacağını ve yakıt sarfiyatı düşük yeni otomobillerdeki fiyat farkının kısa zamanda azalan yakıt masrafıyla kapatılabileceğini söylüyor.

Avrupa Birliği Komisyonu’nun yeni talimatnamesine göre her bir otomobilin emisyon üst sınırının altında kalması gerekmiyor. Yoksa arazi tipi ağır araçların sonu gelirdi. Üst sınır, bir şirketin imal ettiği bütün segmentlerdeki araçların emisyon ortalaması için geçerli olacak. Emisyon hesabında aracın ağırlığı da rol oynuyor. Ağır araç da artık sıkletine göre yakıttan tasarruf edecek.

Arkadaşlarınızla Paylaşın...

Bir cevap yazın