Ufak adalar çevre için bir arada

Ufak ada devletleri çoğu zaman iklim değişikliğinin kurbanı olmuşlardır. Deniz seviyesinin yükselmesi ile sular altında kalma potansiyeli en yüksek olan bu grup, aynı zamanda az nüfusları ve güçleri nedeniyle de uluslararası antlaşmalarda sözü geçmemektedir.

Ancak bu gidişe dur demek isteyen bir grup ufak ada devleti kendi enerjilerini üretmek için bir araya geldi. Geçtiğimiz ay 20 ada devleti, tüm hane halklarına ekonomik yenilenebilir enerji hizmeti getirmeyi amaçlayan Barbados Deklarasyonunu imzaladı. Bu süreçteki hedefler ise yoksulluğu azaltmak, çevreyi korumak ve sürdürülebilir kalkınma ile ekonomik büyüme konusunda yeni fırsatlar sunmak.

Deklarasyonda aynı zamanda bireysel yükümlülükler de yer alıyor. Örneğin Barbados 2029 yılına kadar karbon dioksit emisyonlarını 4,5 milyon ton azaltma kararı aldı. Bunu da enerjisinin % 29’unu yenilenebilir enerjilerden sağlayarak ve ülkenin tükettiği mevcut enerjiyi de % 22 azaltarak yerine getirmeyi amaçlıyor. Barbados Başbakanı Freundel Stuart’ın yaptığı açıklamaya göre bu yükümlülüklerin uygulanması ile 283,5 milyon dolar tasarruf edilecek.

Maldiv Adaları ise 2020 yılına kadar enerji sektörünü karbonsuz hale getirmeye çalışacak. Morityus ise 2025 yılına kadar ülkedeki yenilenebilir enerji oranını en az % 35’e çıkartacak. Şeyşel Adaları ise 2030 yılına kadar ülkedeki enerjisinin % 15’ini yenilenebilir enerjiden üretecek.

Ufak ada devletlerinin yenilenebilir enerji konusunda bu kadar radikal karar alma kararlarından biri bu devletlerin yoğun oranda dış kaynaklı fosil yakıtlara bağımlığı. Petrol fiyatlarındaki artışlar bu ülkelerde ciddi oranda krizlere neden oluyor. Adalar, Deklarasyon ile hem ülke ekonomilerini düzeltmeyi ve hem iklim değişikliğinin etkilerini yavaşlatmayı amaçlıyor.

Arkadaşlarınızla Paylaşın...

Bir cevap yazın