Türkiye Endemik Bitki Cenneti Çıktı

Denizli’ye bağlı Pamukkale Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde, yöreye özgü 29 bitki türü tespit edildi. Bu türler içerisinde Türkiye’de ilk defa bu bölgede görülen 4 adet liken türü de var.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü, Pamukkale Özel Çevre Koruma Bölgesinde bitki ve hayvan türleri tespit etti. 15 Özel Çevre Koruma Bölgesi’nden biri olan Pamukkale Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde, yürütülen çalışmalar kapsamında 1500 bitki türünü inceleyen Bakanlık, 76 familyaya ait 316 cins, 587 tür ve tür altı bitki çeşidini kayıt altına aldı.
Ayrıca bölgede 23 amfibi ve sürüngen türü tespit eden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bu türler içerisinde 4 adet kurbağa, 2 adet kaplumbağa, 9 adet kertenkele, 8 adet te yılan bulunduğunu açıkladı. Belirlenen bu türlerin yanında yapılan çalışmalar sonucu 33 farklı kuş çeşidi de belirlendi.
Bakanlık, yöreye özgü tespit edilen 29 bitki türü içinde, Türkiye’de ilk defa görülen 4 liken türünün de gözlendiğini ve bu likenlerin, Lecania sylvestris, Lecanora sambuci, Opegrapha herbarum, Peltula patellata olarak kayıtlara geçtiğini bildirdi.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ekolojik ve ekonomik sürdürülebilir bir yaşamın oluşturulması için biyolojik tür tespit çalışmalarının ülke genelinde devam edeceğini söyledi.
Liken Nedir?
Doğada kayaların, toprakların, ağaçların gövde ve dallarının üzerinde yaşayan, yosunlara benzeyen, köksüz, gövdesiz ve yapraksız olan bitki türüdür.
Arkadaşlarınızla Paylaşın...

Bir cevap yazın