Temiz Toplum İçin Eğitim Seferberliği

faaliyetler840

 

-Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ilköğretim öğrencilerini çevrenin korunması ve atık yönetimi gibi konularda bilgilendirmek amacıyla “www.temizturkiyem.org” internet sitesini hazırladı.

-Akademisyen ve öğretmenlerin yardımlarıyla ilköğretim ders müfredatı incelenerek hazırlanan internet sitesinde, 7’si çevre bilinciyle ilgili 14 oyun bulunuyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, çocuklara çevre bilincini oyunlarla kazandıracak.

“Temiz Toplum İçin Eğitim Seferberliği” çerçevesinde bilinçlendirme çalışmalarının bir adımı olarak ilkokul öğrencilerine yönelik “www.temizturkiyem.org” internet sitesi hazırlandı.

İnternet sitesi, ilköğretim okullarındaki hayat bilgisi, fen bilimleri ve sosyal bilgiler ders müfredatları incelenerek, yaklaşık 6 ayda hazırlandı.

Site aracılığıyla canlılar, hava, su, toprak, çevre kirliliği, çevrenin korunması, kaynakların etkili kullanımı ve atık yönetimi gibi konularda çocukların bilincinin artırılması amaçlanıyor.

-Öğrenciler, çevre müfettişi olacak

Öğrencilerin, aktif olarak kullanımını sağlamak amacıyla internet sitesinde puan ve rozet sistemi geliştirildi. Site içinde yapılan her işten puan ve rozet kazanılacak. Belirli sayıda puan, rozet ve yıldız kazanan öğrenciler, “çevre müfettişi” olmaya hak kazanacak.

-Çevre oyunu “Gargar”

“www.temizturkiyem.org” internet sitesinde, 7’si çevre bilinciyle ilgili olmak üzere 14 oyun bulunuyor.

Çevre kazanımlarına paralel olarak “Gargar” adı verilen oyun hazırlandı. Senaryosu danışmanlar tarafından hazırlanan “Gargar”, 7 seviyeden oluşuyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Eğitim Yayın Dairesi Başkanlığından alınan bilgiye göre; web sitesinde resim, fotoğraf ve kompozisyon yarışmaları düzenlenecek. Dereceye girenlere ödüller verilecek.

Arkadaşlarınızla Paylaşın...

Bir cevap yazın