Tahıl ambarında, hububatın su ihtiyacı, son günlerde gelen yağışlarla karşılandı.

rain1Konya Ovası’nda baharın sıcak geçmesi nedeniyle geçen yıllara göre erken başak tutan hububatın su ihtiyacını, son günlerde gelen yağışların karşıladığı bildirildi.

Konya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Faruk Çöklü, yaptığı açıklamada, ovada birkaç gündür devam eden yağışların, çiftçinin yüzünü güldürdüğünü söyledi.

Havaların sıcak seyretmesine bağlı olarak hububatın erken başak tutması nedeniyle bitkinin su ihtiyacının arttığını ifade eden Çöklü, “Mahsulümüz iyi olunca suyun azlığı bizi tedirgin etmişti. Yağmur duasına çıktık ve birçok köyümüzde dualar edildi. Geçtiğimiz Cuma günü de tüm camilerimizde yağmur duası yapıldı. Sonrasında yağmur yağdı, yüzümüz güldü” dedi.

Bu yıl, sonbahar ve kış mevsimlerinde yağışların çiftçiler açısından iyi gittiğini anlatan Çöklü, şöyle devam etti:

“Bahar yağışları da iyi geldi. Her zaman söylediğimiz gibi Konya bölgesinde nisan ve mayıs aylarında yağışlar çok önemli. Yağışlarda bu yılki mayıs ayında biraz gecikme oldu. Hububat, zamanlama olarak da diğer yıllara göre önde ve şu anda başak tutmuş durumda. Geçmiş yıllarda başak tutma olayı özellikle mayıs aylarının sonlarında olurdu. Bu da ekinlerin iyi olmasından, baharın sıcak geçmesinden kaynaklanıyor. Son günlerdeki yağışlar, hazirana kadar böyle devam ederse rekolte artar. Türkiye genelinde ve Konya Ovası’nda şu anda buğday açısından endişelenecek bir durum yok. Özellikle bugünlerde sert yağışların, dolu, sel gibi doğal afetlerin yaşanmamasını diliyoruz. Geçen yılın çok üzerinde bir rekolte bekliyoruz. Çiftçimiz, geçen seneki kayıplarını bu yıl telafi edecek.”

Arkadaşlarınızla Paylaşın...

Bir cevap yazın