Pet şişelerden bebek

Kırıkkale’de bir grup kadının, atık pet şişeleri kullanarak yöresel giysiler giydirerek yaptığı ”atık bebek”ler ilgi görüyor.

Kırıkkale Üniversitesi Meslek Yüksekokulu El Sanatları Bölümü, Kırıkkale’ye özgü oyuncak bebek tasarımı bulunmaması düşüncesinden yola çıkarak, 2010 yılında proje hazırladı.

Proje kapsamında, 15 kadının, atık plastik şişeleri yöresel giysilerin minyatürleriyle süsleyerek hazırladığı ”atık bebek”ler, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Sergi Salonu’nda sergilendi.

Meslek Yüksekokulu El Sanatları Bölüm Başkanı Öğretim Görevlisi Ebru Ateşok, AA muhabirine, projeyle atıl kalmış iş gücünü hayata geçirmeyi ve kadınların öz güvenlerini artırmayı amaçladıklarını söyledi.

Bebekle kenti tanıtmayı da hedeflediklerini anlatan Ateşok, şöyle konuştu:

”Kentin tanıtımını yapacak bebeğin hem kolay elde edilebilir hem de israfa neden olmayan, çevreye duyarlı ham maddelerden yapılmasına karar verilmiş ve çalışmalara başlandı. Kentin yöresel kıyafetleri, belediyeler ve birçok kamu kuruluşundaki incelemelerden sonra katalog taramalarıyla belirlendi. Daha sonra çeşitli ham maddelerle denemeler yapıldı. Bu denemeler, bizi atık olarak en çok rahatsız eden ve doğada çözünmesi en zor olan plastik şişelerle çalışılması gerektiğini gösterdi. Geçen nisan ayında Kırıkkale Kadın Dayanışma ve Destekleme Derneği’ne proje olarak verilen bebeklerin yapımı tamamlandı ve sergide halkımıza sunuldu.”

Ateşok, projenin, kentteki kadınların bir sanat öğrenmesinin yanında çevresinde gördüğü her atık materyali dekoratif bir ürüne dönüştürebileceğini öğrenmesi bakımından yararlı olduğunu bildirdi.

Atık bebek ile Kırıkkale’nin tanıtımına önemli bir materyal kazandırıldığına işaret eden Ateşok, ”Kırıkkale Kadın Dayanışma ve Destekleme Derneği bir atölye açacak. Bu atölyede kursa katılan yetenekli kadınlarımız çalışabilecek. Yaptıkları ürün başına ücret alacaklar” dedi.

Kırıkkale Kadın Dayanışma ve Destekleme Derneği Başkanı Doç. Dr. Nazife Yiğit Kayhan da atık bebeğin patentini aldıklarını dile getirerek, ”Atık plastik malzemelerden yapılan bebeğimize patent de aldık. Birçok ilimizden sonra Kırıkkale’nin de artık bir bebeği oldu” diye konuştu.

Arkadaşlarınızla Paylaşın...

Bir cevap yazın