Marmaris körfezinden tehlike sinyalleri

Marmaris Körfezi kirlilikten dolayı tehlike sinyalleri veriyor.

Marmaris Çevrecileri Derneği ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinin yaptığı ortak çalışma sonucunda hazırlanan raporda, Marmaris Körfezi’nin tehlike sinyalleri verdiği belirtildi.

Yılda yaklaşık 1,5 milyon turistin tatilini geçirdiği Türkiye’nin gözde turizm merkezlerinden Marmaris’te, çevre derneği ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi tarafından ortaklaşa sürdürülen ve bazı sivil toplum kuruluşlarının da desteklediği araştırma sonunda körfezin yoğunluğu kaldıramadığı, denizde oluşan kirliliğin tehlikeli boyutlara ulaştığı kaydedildi.

Marmaris Çevrecileri Derneği (MÇD) Başkanı Ahmet Kutengin, “Denizdeki oksijen oranının düşmesi sonucu denizanası popülasyonu arttı, balık lavralarının hayatta kalma oranı oldukça düştü. Körfezin bazı noktalarında turizm faaliyetinin arttığı dönemlerde evsel atık kaynaklı hastalık yapan bakteri miktarının kabul edilebilir seviyenin çok üzerinde olduğu belirlendi” dedi.

Yeni deniz anaları

Denizdeki kirliliğin artması ve oksijen oranının düşmesi dolayısıyla denizanası popülasyonunun arttığı anlatılan raporda, dünyada her yıl 130 milyon insanı olumsuz yönde etkileyen bu canlıların körfezde yeni türlerinin tespit edildiği bildirildi.

Arkadaşlarınızla Paylaşın...

Bir cevap yazın