Honamlı Keçisi tehlike altında

Torosların Honamlı keçisinin neslini korumak için çalışma başlatıldı.

Dünyanın en iyi et keçilerinden Honamlı Keçisi, neslinin tükenme tehlikesiyle karşı karşıya… TÜBİTAK ve Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin ortak projesiyle Honamlı keçilerinin neslini koruma çalışması başlatıldı.

Toroslar’ın Honamlı keçisi pek tanınmasa da dünyanın en üstün et keçilerinden…

Honamlı keçileriyle ilgili bilgi veren Mehmet AKif Ersoy Üniversitesi Rektörü Mustafa Saatçi, “Dünyada et keçisi dediğimiz zaman karşımıza Güney Afrika kökenli Boer keçisi çıkar. Honamlı keçisiyle, Boer keçisinin verim özelliklerini karşılaştırdığımız zaman, 120. gün ağırlıkları bakımından Honamlı keçisi Boerden daha üstün” dedi.

Ancak Honamlı’nın yetiştirilmesi, ormana zarar verdiği gerekçesiyle yasaklanmıştı. Bu keçi türünün soyu, tükenme tehlikesiyle karşı karşıya geldi.

Rektör Saatçi, “Yıllardan beri süregelen keçiye karşı, ormanların günah keçisi olarak keçi algılanmıştı. Fakat ben bunu şöyle örnekliyorum, ateş yakar, su boğar, keçi de yer. Eğer bırakırsak yer bu keçinin doğasında vardır. Çobanların bakıcıların ihmalleri sonucunda zarar oluşması keçiye mal edilemez” diye konuştu.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ve TÜBİTAK, Honamlı Keçisi’nin soyunu kurtarmak için ıslah projesi başlattı.

Saatçi, projeyle ilgili olarak, “Honamlı keçisiyle ilgili ilk TÜBİTAK projesini yaptığımız zaman hayrete düştük. Yani o kadar artı özellikleri olan bir hayvan ki gerek büyüme hızı, gerekse yavru verimi, hatta bazı durumlarda süt verimi, bunlar bizi projenin genişleyerek devam etmesi konusunda telkin etti” dedi.

Projeyle birlikte hayvan yetiştiricilerine 600 bin lira yetiştirici desteği verilmesi, Honamlı Keçisi’ni yok olmaktan kurtardı.

Arkadaşlarınızla Paylaşın...

Bir cevap yazın