Hem doğa hem mühendislik harikası

Bir doğa ve mühendislik harikası olan Şamran kanalı mercanlarıyla da büyülüyor.

Van’daki tarihi Şamran kanalı, bir doğa ve mühendislik harikası. Yıllarca bölgenin sulama ihtiyacını karşılayan kanalın doğal güzelliklerinin yanı sıra içindeki mercanlar da görülmeye değer. Şimdi o mercanların ekonomiye kazandırılması amaçlanıyor.

51 KM UZUNLUĞUNDAKİ KANAL 2800 YIL ÖNCE YAPILMIŞ

Tarihi Şamran kanalı, su mühendisliğinin ilk örneklerinden biri… 2800 yıl önce Urartu kralı Menua tarafından yaptırılan kanal, tarih boyunca bölgeye can verdi.

51 kilometre uzunluğundaki kanal, Gürpınar, Edremit ve Van üçgenindeki sulama ihtiyacın karşıladı. Kanalın bilinmeyen bir yönü de büyük mercanları.

Mercanlar, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Su Ürünleri bölümü tarafından inceleme altına alındı.

YYÜ Su Ürünleri  Fakültesi Dekanı Mustafa Sarı, “Biz bu yapıya ‘Şamran mercanları’ dedik. Niye Şamran mercanları dedik? Çünkü Şamran kanalı adı ile yaşasın, adı ile var olsun istedik. Aslında bu özelikleri ile ölü mercanların oluşumuna, ölü mercanların varlığına çok güzel bir delili burada görüyoruz. Yaklaşık 1 metre yüksekliğinde kanalın içinde oluşmuş mercanlar var” dedi.

Mercanların, geniş kullanım alanları var.

“EĞER BUNLARI BİRAZCIK TANIMIŞ OLSAYDIK….”

YYÜ Su Ürünleri  Fakültesi Dekanı Sarı, bu konuda ise şunları söyledi:

“Eğer bunları şimdiye kadar birazcık tanımış olsaydık,  yapay şelaleler yapmak yerine bunları kullanabilirdik. Bunları bahçe süslemelerimizde, peyzajda kullanabilirdik. Eminim şu yapıları heykeltraşlarımız görseler kolay işlenir şu yapıları,  bundan çok harika sanat eserleri vücuda getirirler.”

Arkadaşlarınızla Paylaşın...

Bir cevap yazın