Güneş enerjisine ilgi artıyor

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, güneş enerjisi kazanımında başı çekiyor. Fakat Asya ülkelerinin, özellikle de Çin’in ileriki yıllarda bu alandaki yatırımlarını daha da artırması bekleniyor.

Güneş enerjisinin önemi dünya genelinde giderek artıyor. Avrupa Güneş Pili (Fotovoltaik) Sanayi Birliği (EPIA) tarafından verilen bilgilere göre, 2012 yılında dünyada güneş pili sistemlerinin sayısı büyük bir artış göstererek, 31 GW’lık ek enerji sağlayacak düzeye erişti. Birliğin konu hakkındaki raporu, birçok Avrupa ülkesinde güneş enerjisinin toplam enerji tedariki içerisindeki payının da arttığını ortaya koyuyor.

Örneğin İtalya’da elektrik ihtiyacının yüzde 7’si güneş enerjisinden karşılanırken, Almanya’da da bu oran yüzde 6’yı buluyor. Asya ülkeleri ile ABD’de de güneş enerjisi giderek daha popüler hale geliyor:

Yenilenebilir enerjiler Avrupa’da da yükselişte. Ancak bu yükselişte özellikle güneş enerjisinin payı dikkat çekiyor. Avrupa Güneş Pili (Fotovoltaik) Sanayi Birliği (EPIA) tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Avrupa Birliği genelinde 2012 yılı sonunda güneşten sağlanan enerji miktarı 70 GW dolayındaydı. Bunun 12 GW’lik bölümü ise 2012 yılında kurulan güneş enerjisi sistemlerinden kazanıldı. Bu atılımla güneş enerjisi, rüzgâr ve doğalgazdan sağlanan enerjiyi geride bıraktı.

Avrupa Güneş Pili Sanayi Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Winfried Hoffmann, 2012 yılının yenilenebilir enerjiler açısından bir dönüm noktası olduğunu belirtiyor. 2013 tahminlerinde de iyimser olan Hoffmann “2013 yılında toplam 28 ile 47 GW arasında enerji üretme kapasitesine sahip güneş enerjisi santralleri kurulacağı tahmin ediliyor. Fakat bence enerji üretimi 32 ya da 35 GW arasında kalacaktır” şeklinde konuşuyor.

ALMANYA BAŞI ÇEKİYOR
2012 yılında, dünya genelinde güneş enerjisi sistemlerinin kurulmasında başı çeken ülke Almanya oldu. Evlerin çatılarına ve tarlalara yaklaşık 8 GW’lık kapasiteye sahip güneş panelleri kuruldu.

Avrupa Güneş Pili Sanayi Birliği ABD ile Asya ülkelerindeki artışa da dikkat çekiyor. Birliğin verilerine göre, Çin ve ABD geçen yıla kıyasla iki kat daha fazla güneş enerjisi santrali inşa ederken, Hindistan bu oranı tam beş katına çıkardı. Uzmanlar, 2013 yılında da güneş enerjisine yatırımların süreceği beklentisi içinde. Yeni yatırımların 2012 yılına kıyasla iki katına çıkacağı tahmin ediliyor.

Avrupa Güneş Pili Sanayi Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Winfried Hoffmann, güneş enerjisine daha fazla rağbet gösterilmesini, üretim maliyetlerinin düşmüş olmasına bağlıyor ve ekliyor: “Bundan 20 sene önce Almanya’da 1 KW’lık güneş enerjisi 1 euroya mâl oluyordu. Şu anki üretim maliyetlerine baktığımızda -ki bazı ülkeler Almanya’nın aldığından 2 kat daha fazla güneş görüyor- 1 KW’lık güneş enerjisi üretiminin 10 centin de altında bir bedeli olduğu görülüyor. Bunlar oldukça düşük rakamlar, birçok ülke güneş enerjisine yatırımın kârlı olacağını düşünüyor.”

YENİ ÜRETİM TEKNİKLERİ GEREKLİ
Avrupa Güneş Pili Sanayi Birliği, dünya genelinde 2015 yılına kadar güneş enerjisi santrallerinin sayısının 2012 yılına kıyasla iki katına çıkacağı tahmininde bulunuyor. Enerji tedarikinde yenilenebilir enerjilere ağırlık verilmesi için gereken siyasi adımların atılması halinde, bu artışın iki buçuk katı dahi bulabileceği ifade ediliyor. Birliğin Yönetim Kurulu Başkanı Winfried Hoffmann 2020 yılına kadar elde edilecek güneş enerjisinin 2012’ye kıyasla tam altı katına çıkabileceğini tahmin ediyor.

Diğer yandan güneş enerjisi panelleri üreten birçok şirketin fiyat baskısı ve kapasite fazlası gibi sorunlarla karşı karşıya olduğuna dikkat çeken Hoffmann, enerji piyasasındaki krizin henüz atlatılmadığını vurguluyor ve “Güneş enerjisi sanayii, geleceğe bakmalı ve yeni üretim teknikleri ve fabrikalar sayesinde bugünkü fiyatları sabit tutarak, zarardan kâra geçmenin yollarını aramalıdır” şeklinde konuşuyor.

Her ne kadar güneş enerjisi piyasasında üreticiler son zamanlarda zarara uğrasa da Hoffmann geleceğe umutla baktığını ve sektörün bir dönemecin eşiğinde olduğunu vurguluyor. Güneş enerjisinden elde edilen elektriğin tüketici açısından da ucuz olduğunu kaydeden Hoffmann, büyük güneş enerjisi parklarının da bu süreci desteklediğinin altını çiziyor.

Arkadaşlarınızla Paylaşın...

Bir cevap yazın