Gökyüzünün Komşusu Yeryüzünün İncisi: Artvin

Artvin: Türkiye’nin kuzey doğusunda Kafkasya kapısının anahtarı/kilidi, doğanın dik yamaçlarını uygun görüp kondurduğu, nakış gibi özene bezene işlediği, iyilik ve güzelliklerini insanın ruhuna nakşettiği, gelirken ağlayanın giderken hıçkırdığı, görenin vurulduğu görmeyenin üzüldüğü, ayakları denizde başı daima göklerdeki eşsiz coğrafya… Güzel ülkemin en güzel köşesi..

Dr. OĞUZ KURDOĞLU

Boşuna değil, bu ili ”Seyredilen veya içinde yaşanan her köşesinin insana bir ayrıcalık hissettirdiği müstesna vatan parçası, göğe komşu topraklar” diye anlatmış. Artvin’in çok sevilen eski Valisi Cengiz Aydoğdu.

Her şeyin rivayeti bol olan ülkemizde, belki de en az Artvin’in adı ile ilgili rivayet vardır. Hiç biri de sizi sarmaz bu isimlerin. Art’vin adının sanatla bir ilgisi var mı da bilinmez; ancak ilin her köşesinin eşsiz bir sanat eseri olduğu düşüncesi gören herkesin kafasında beliriverir.

Denizden başlayıp ta dağların gökyüzüne değdiği yerlerde biten, her mevsim renk renk elbiseleriyle bu toprağı aşk ile saran yeşil mantosuyla, doyumsuz bir manzara olur karşınızda.

Artvin’in merkezi, belki kent yerleşimi açısından çok etkilemez insanı, ama yürümeye başlayınca sokaklarında bir farklılık, çok sıcak bir insani atmosfer sarmalar sizi. Halita Vadisi Milli Parkı il merkezinin hemen 10 km batısında, Atabarı Kayak Merkezi ile muhteşem Kafkasör Yaylası 9 km güneyindedir.

Yanıbaşımızdaki Batum’u Anadolu topraklarını taşıyarak muhteşem bir delta yapan Çoruh Nehri ve ona kavuşan dereler, kıyılarına çeşit çeşit Akdeniz bitkileri serpiştirmiştir, görüp şaşırasınız diye.

Kent merkezinin karşısındaki Saçinka ile tam üzerindeki Genya Tepesi ve şehri kuşatan ormanlar, Artvin’in koruyucuları olmak yanında muhteşem manzaranın keyfini sunarlar izleyenlere. Artvin’li bu dağların yeşilliğinin adım adım yükseldiğini görür de baharın, beyazlığın santim santim indiğini görür de anlar kışın geldiğini. O yüzdendir Artvin’linin feryadı: ”Genya’da, Cerattepe’de maden çıkmasın, Artvin’in yeşili solmasın” ister. ”Artvin’in altı altındır, ama üstü de altın” der.

Devamını okumak için dergimizin 13. sayısını indirebilirsiniz.

Arkadaşlarınızla Paylaşın...

Bir cevap yazın