Eskişehir’e 4 Ayrı Dönüşüm Projesi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar,  “Altı kaynayan Eskişehir’e 4 ayrı dönüşüm projemiz var “dedi.

Bakan Bayraktar, doğal afet değerlendirme raporuna göre öncelikle kentsel dönüşüm yapılması gereken 4 şehirden birinin Eskişehir olduğunu açıkladı. Yurt genelinde 116 ayrı dönüşüm projesinin yürütüldüğünü belirten Bayraktar, Eskişehir’de de 4 ayrı projenin hayata geçirileceğini söyledi. BAYRAKTAR, “Odunpazarı’nda çok güzel projemiz var. Ama Eskişehir’in ciddi bir sorunu var. Şehrin altı su. Sıcak su kaynıyor” dedi. Kentin zemin yapısı nedeniyle yüksek katlı konut düşünmediklerini belirten Bayraktar şunları söyledi: “Küçük Sanayi ve İstiklal Mahallesi ticaret alanı için uygun, Erenköy-Çankaya ve Gündoğdu da konut için uygun.”
Yurt çapında 5 yılda 7 milyon civarında konut yıkacaklarını açıklayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Eskişehir’e özel önem verdiklerini söyledi. Eskişehir’in altında sıcak su kaynadığını vurgulayan Bayraktar, kentsel dönüşümde bunun ciddi bir sorun olduğunu, özel tedbirler aldıklarını kaydetti.
Eskişehir’de de Odunpazarı’nda çok güzel projemiz var. Büyük bir dönüşüm yapacağız. Ancak Eskişehir’in ciddi bir sorunu var. Şehrin altı su. Sıcak su kaynıyor. Zemin sıkıntılı olduğu için ona göre tedbir alacağız, yüksek binalar yapmayacağız. Bayraktar, Eskişehir’i şehircilik ve kentsel dönüşüm açısından çok önemsediklerini söyledi. “Yüksek olmayan, sağlam ve estetik binalar yapacağız” diye konuştu.
Eskişehir’deki 4 Kentsel Dönüşüm Projesi’nin bir arada ele alınacağını söyleyen Bakan Bayraktar, zemin yapısı nedeniyle yüksek katlı konut düşünmediklerini söyledi. Bayraktar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından geçen yıl ağustosta başlatılan doğal afetlerden azami zarar görebilecek alanların tespit çalışmalarının tamamlandığını kaydetti. Bayraktar, öncelikli olarak ele alınması gereken 4 şehirin İzmir, Eskişehir, Bursa ve Diyarbakır olduğuna dikkat çekti, çalışmaların bu kapsamda değerlendirildiğini vurguladı. Odunpazarı ilçesinde Erenköy-Çankaya Mahallesi, Küçük Sanayi Bölgesi ve Gündoğdu Mahallesi kentsel dönüşüm projeleri gerçekleştireceklerini belirten Bayraktar şöyle konuştu: “Eskişehir’in ticaret ve konut işlevlerini barındıran merkezi iş alanının, istiklal Mahallesi’nin sıvılaşma riski bulunan zemin üzerinde olduğu ve alandaki yapı kalitesini düşüklüğü sebebiyle öncelikle ele alınması gerektiğini tespit ettik. Ancak, İstiklal Mahallesi’nin belirli bir yoğunluk artışı ile yerinde dönüşmesi mümkün olsa dahi, zaten sorunlu bir zeminde daha yüksek yapı yükü verilmesinden ziyade azaltılmasının hedeflenmesi yerinde olacak.” Bayraktar, Odunpazarı Belediyesi tarafından önerilen proje alanlarının, İstiklal Mahallesi’nin rezerv alanları olarak değerlendirilmesinin ve diğer projelerle birlikte ele alınmasının uygun olacağım vurguladı. Bayraktar, “Küçük Sanayi Bölgesi, istiklal Mahallesi’nde mevcut kırsal ve toptan ticarete konu olan kullanımların transferi için uygun bir nokta. Erenköy-Çankaya ve Gündoğdu Mahalleleri’nin ise konut kullanımların transferi için uygun alanlar olarak değerlendiriyoruz” diye konuştu.
Türkiye’nin son 9 yılda büyük bir değişimin içinde olduğunu belirten Bayraktar, 116 ayrı kentsel dönüşüm projesinin devam ettiğini söyledi. İşte 1950’lerden itibaren Türkiye’de oluşan harala gürele şehirleşmeyi bitireceklerini kaydeden Bayraktar’ın deprem ve konut politikaları ile ilgili sorulara verdiği çarpıcı açıklamalar. Türkiye’de yıkılması gereken toplamda kaç bina var? Türkiye’de şu anda 19.5 milyon konut var. Bunların 5 milyonu sağlam. Geri kalan 15 milyon konutun yarısmdan biraz azı yani 7 milyon civarında konutun yenilenmesi lazım. Acil olarak hem de. 3-5 senede program dahilinde yenilemek gerekiyor. Sel, heyelan, çığ, deprem tehlikesi altında olan konutlar var. Bunların hesabını kitabını yapıp vatandaşla bütünleşemeden yıkamazsınız.. Türkiye’nin şehirleşmede geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz? Son 9 senede kim ne derse desin Türkiye çok ciddi bir dönüşüm ve kalkınma yaşadı.
Türkiye’nin dünyaya verdiği büyük fotoğraf budur. Şu anda şehirleşme yüzde 78’lere geldi. Dünyanın şehirleşmesi ile bunları mukayese ettiğimizde mesafa aldığımızı görüyoruz. Sanayileşme ve büyüme gecekondu sorununu getirdi. Bunun önüne daha önce geçilemez miydi? Bizim 1950-60-70’lerden itibaren öyle harala gürele bir şehirleşme oldu ki bunu kimse tutamadı. İlk büyük kanun 1966’da çıktı. Gecekondu kanunu. Sonrasında af kanunu çıktı, şehirleşme kanunu çıktı ama hiçbirisi bunu engelleyemedi. Yapılan konutlar m büyük çoğunluğu mühendislik hizmeti almayan yapılar. Ama ne oldu bu son 9 senede Türkiye’de 5 milyon konut üretildi. Bu konutun 500 binini devlet yaptı. 4.5 milyonu özel sektör yaptı. Göreceli olarak bu 5 milyon konut düzgün konuttur. Hükümetin ‘Ustalık dönemi’sloganı var. Ancak üretilen konutlar ustaca değil. Nasıl değerlendiriyorsunuz? Balan bu süreci Amerika da yaşadı. Tünel kalıp, çok katlı bina yaptı ama kişi basma gelir 45 bin dolar şu anda orada. Onlar şimdi diyorlar ki gündüz şehrin göbeğinde çalışayım akşam gideyim şehrin banliyösünde bahçesi olan evde oturayım. Türkiye şu anda o duruma gelmiş değil ki. Bizim şu anda parası olmayıp da ev ihtiyacı olanları ev sahibi yapmamız lazım. Önceliğimiz depreme dayanıklı, enerjiyi savurmayan yaşanabilir konutlar üretmek. Kentsel dönüşümde Türkiye hangi noktaya geldi? Türkiye’de 166 noktada kentsel dönüşüm yapılıyor. Öncelikle depreme dayanıklı olmayan binaları yıkalım. Arkasından salaş ve kaçak yapıları sökelim, şehirler güzelleşsin. Yetkin mühendislik sistemini getiriyoruz. Müteahhitlere sertifika veriyoruz. Artık müteahhitleri daha çok kontrol altına alabileceğiz. Bunları bilim kaidesi üzerine oturan bir sistemle dönüştürüyoruz. Şimdi mecliste afet, yabancılara mülkiyet satışı kanunumuz var. Arkasından imar ve müteahhitlik kanunu gelecek. Bunları dalga dalga hepsini çok iyi duruma getireceğiz. Bu bakımdan çok yoğun bir gayret içindeyiz. Şu ana kadar yapılanlardan elde edilen en önemli sonuç nedir sizce? Orta ölçekli bir ilçeye bakın, şehir özelliğini size veren yegâne konutlar TOKİ’nin yaptıklarıdır. Bakıyorsunuz düzgün, okuluyla, sağlık ocağıyla, camisiyle yeşil alanıyla, parkıyla bahçesiyle orada bir şehir silueti sunuyor size. Şehir fotoğrafı veriyor size. Dünya ölçeğinde mimari yarışmalar yapıyoruz. Onları yaptıkça bunlar gelişecek çok daha güzel duruma gelecek.
Arkadaşlarınızla Paylaşın...

Bir cevap yazın