Çevre Dostu Balık Çiftlikleri

faaliyetler838

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, denizde kurulu balık çiftliklerinin çevresel etkilerini belirleyecek.

Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğünce balık çiftlikleri konusunda çevresel açıdan uygun yer seçiminin yapılması amacıyla “Çevresel Açıdan Sürdürülebilir Çevre Dostu Balık Çiftlikleri Sisteminin Oluşturulması Projesi” geliştirildi.

Bakanlık uzmanları, projenin hayata geçirilmesi ve etkilerinin tespiti için sektör ve bilim kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi.

Proje kapsamında denizde kurulu balık çiftliklerinin yoğun bulunduğu alanların hidro-dinamik, fiziksel ve kimyasal özelllikleri tespit edilecek.

Denizlerde, balık çiftliklerinden kaynaklanan çevresel etkiler belirlenecek. Alınacak önlemlerle denizlere uygun izleme-kontrol programı oluşturulacak ve yönetim sistemi ortaya konulacak. Proje sayesinde balık çiftliklerinin plansız ve denetimsiz yönetimine son verilecek.

-AB kriterlerine göre işletilecek

Balık yetiştiriciliği faaliyetleri için çevresel açıdan uygun olabilecek yer özellikleri belirlenecek. İşletmelerin, başta AB ve Akdeniz ülkelerinde olmak üzere dünyada sürdürülen uygulamalar dikkate alınarak faaliyet göstermesi sağlanacak.

İki yıl içinde bitirilmesi planlanan projenin bütçesi 1 milyon 475 bin lira olarak belirlendi.

Arkadaşlarınızla Paylaşın...

Bir yorum Çevre Dostu Balık Çiftlikleri

  • ihlasssu@gmail.com  der:

    Çok güzel bir girişim yapılmış. Çevremizin bu konuda bilinçlenmesi için elimizden ne geliyorsa yapmamız şart.

Bir cevap yazın