Bitkisel zenginliğinin dörtte biri Kaçkarlar’da

Türkiye’nin bitki çeşitliliğinin dörtte birinin Kaçkarlar’da olduğu bildirildi.

Doğu Karadeniz sahili boyunca uzanan, büyük bölümü Rize’nin Çamlıhemşin, geri kalanı Artvin’in Yusufeli ilçesi sınırlarında yer alan Kaçkar Dağları Milli Parkı’nın, başta karaca, yaban keçisi, geyik, dağ horozu, sansar gibi türlerin yer aldığı yaban hayatının yanı sıra Türkiye’deki 12 bin bitki çeşidinden yaklaşık dörtte birine ev sahipliği yaptığı bildirildi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Ahmet Özyanık, 1994’de 51 bin 500 hektarı milli park ilan edilen Kaçkarlar’ın, doğal güzellikleri, buzul gölleri ile ziyaretçilerini büyülediğini vurguladı.

Yaban hayatının en önemli noktalarından biri olan bölgede, bazıları endemik çok sayıda bitki türü bulunduğunu ifade eden Özyanık, şunları söyledi:

“Bu bitkilerin 300’ü biyolojik bitki. Türkiyede bitki çeşidi 12 bin civarında. Yaklaşık dörtte birine Kaçkar Dağları Milli Parkı ev sahipliği yapıyor. Bu kadar zengin bir alanda yoğun bir turizm ilgisi var. Fırtına vadisi dünyadaki 200 sıcak bölgeden biri. Bizler Fırtına vadisinin sahip olduğu değerleri, potansiyeli ortaya çıkarmak ve tehditleri ortadan kaldırmak istiyoruz.”

Kaçkar Dağları ve Fırtına vadisinin taşkın ve biyolojik çeşitliliğin azalması riski ile karşı karşıya olduğuna dikkati çeken Özyanık, “Fırtına vadisinin sahip olduğu sürdürülebilir ekonomik potansiyel, krizde olan orta ölçekli bir ülkenin kurtulmasına katkı sağlayacak büyüklükte. Bunun sürdürülebilir şekilde yürütülmesi ve kullanılması lazım” dedi.

“İlaç hammaddesi olarak kullanılıyorlar”

Biyolojik çeşitliliğin turizm sektöründe olduğu gibi sağlık, kozmetik sektöründe ve diğer ticari faaliyetlerde birinci derece müracaat edilen doğal kaynak olduğunu ifade Özyanık, şunları kaydetti:

“Dünyada çok sayıda bitki türü ilaç sanayinde hammadde olarak kullanılıyor. Sanayimiz gittikçe gelişiyor. Özellikle Doğu Karadeniz’in bitki türleri ile ilgili bilimsel araştırmalar yapılıyor. Sağlık endüstrisinde ve ilaç sanayinde kullanmak üzere talepler yavaş yavaş oluşuyor. Görüşmeler devam ediyor. Resmiyet kazandığı zaman bunu kamuoyuyla paylaşacağız.”

Ayder’deki yoğunluğa çözüm

Dünyada turizm açısından marka olmuş Ayder Yaylası’nın bu özelliğini çevredeki diğer yerlere de yaymak ve Ayder’deki yükü hafifletmek istediklerini anlatan Özyanık, şöyle devam etti:

“Gelen insanlarımızın tur rotalarını, patikalar ve diğer doğa turizm faaliyetleri ile bölgenin tamamına yaymayı arzu ediyoruz. Ayder’de yoğunluk yaşanmasın. Şu an Ayder’deki yoğunluğa bulduğumuz birinci çözüm yolu bu.

Çat vadisini turizm açısından biraz daha güçlendirmek istiyoruz. Doğuda Altıparmak Dağları üzerinde bir çalışmamız var. Tabiat parkı ilan çalışmamız devam ediyor. Altıparmak Dağları ile birlikte hem Artvin’i hem de Rize’yi tabiat parkı ilan etmeyi düşünüyoruz. Orada yeni bir cazibe noktası oluşturmamız durumunda Ayder’in üzerindeki yoğunluk biraz daha azalacak. Sürdürülebilirlik biraz daha sağlamlaşacak gibi gözüküyor.”

Arkadaşlarınızla Paylaşın...

Bir cevap yazın