Bir milyona yakın kişi riskli alanlarda yaşıyor

faaliyetler817

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, bakanlığa gelen 187 riskli alan teklifinden 100’ünün Bakanlar Kurulu kararıyla riskli alan ilan edildiğini belirterek, bu alanlarda 1 milyona yakın vatandaşın yaşandığını söyledi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün 2014 yılı bütçesi ele alındı. Bakan Bayraktar sunumunda, Türkiye’deki konut stokunun önemli bir kısmının gerekli mühendislik hizmeti almadığı için depremlere ve diğer afetlere karşı dayanıksız ve sağlıksız durumda olduğunu ifade etti. Bu bakımdan kentsel dönüşümün kaçınılmaz olduğunu vurgulayan Bayraktar, “Hedefimiz, Cumhuriyetimizin 100. yılında 3,5 milyon, önümüzdeki 20 yılda ise 6,5 milyon birim konutun dönüştürülmesini gerçekleştirmektir. 2013’te 200 bin, 2014 sonuna kadar ise 400 bin bağımsız birimin (konut ve işyeri) dönüşümünü hedefledik” diye konuştu. Bakan Bayraktar, bakanlığa gelen 187 riskli alan teklifinden 100’ünün Bakanlar Kurulu kararıyla riskli ilan edildiğini, bu alanlarda 1 milyona yakın vatandaşın yaşadığını ifade etti.

-Tüm belediyeler atık su arıtma tesisine kavuşacak

Bayraktar, 2002’de belediye nüfusunun yüzde 35’ine atık su arıtma hizmeti verilirken, 2013’te bu oranı yüzde 72’ye çıkardıklarına dikkati çekerek, 2023’te tüm belediyelerin atık su arıtma tesisine kavuşmasını hedeflediklerini ifade etti. Yerel yönetimlerin atık su arıtma tesislerinin enerji giderlerinin yüzde 50’sinin bakanlıkça karşılandığına işaret eden Bayraktar, bu kapsamda yerel yönetimlere ait 260 tesise 2013 sonunda 30 milyon lira ödeme yapacaklarını söyledi. Bayraktar, 82 büyük arıtma tesisinin atık su verilerinin anlık olarak izlendiğini, bu sayının 2014 yılı Haziran ayı itibarıyla 154’e çıkacağını belirtti. Ambalaj atıkları lisanslı toplama, ayırma ve geri dönüşüm tesisi sayısını da 28’den 806’ya çıkardıklarının altını çizen Bayraktar, bu atıkların yüzde 50’sinin geri kazanılmasını sağladıklarını anlattı.

-“Mavi bayrakta dünya 4. olduk”

Türkiye’nin 8 bin 333 kilometre kıyı uzunluğuna sahip, farklı ekolojik özellikler içeren bir deniz ülkesi olduğunu ifade eden Bayraktar, “Temiz denizlerin bir göstergesi olan mavi bayrak sayısını 404’e çıkartarak, bu alanda dünya dördüncüsü olduk” dedi.

 

 

Çevreyi kirleten işletmelere 45 milyon lira ceza

Bayraktar, çevre kirliliğini önlemek için her yıl ortalama 25 binden fazla tesisi denetlediklerini dile getirerek, denetimlerin daha etkin yapılabilmesi için Çevre Kanunu’na göre belediyelere yetki devri yapıldığını aktardı.

Son 3 yılda yaklaşık 100 bin işletmede çevre denetimi yaptıklarını belirten Bayraktar, çevre kirliliği oluşturan 400 işletmenin faaliyetini durdurduklarını, çevreyi kirleten işletmelere 2013’te 45 milyon lira idari yaptırım uyguladıklarını bildirdi.

-Yöresel mimari ön plana çıktı

Çeşitli iller için yöresel mimari özelliklerini yansıtan tip konut projeleri ürettiklerini dile getiren Bayraktar, “Yöresel yerleşim dokusu ve yaşam şartlarının, yöresel mimari cephe özelliklerinin, kullanılan yerel malzemelerin tespit edilerek, örnek mimari yapı projelerinin üretilmesini hedefliyoruz. Projenin Türkiye geneline yaygınlaştırılması için hibe ve teşvik uygulamaları konusunda çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

-Tapu ve kadastro hizmetleri

Bayraktar, 166 yıllık bir kurum olan Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün yılda ortalama 20 milyon insana hizmet verdiğini belirterek, “Tapu hizmetleri karşılığında sadece 2013 yılında yaklaşık 6,5 milyar lira harç gelirinin Hazineye aktarıldığını ifade etti.

Arkadaşlarınızla Paylaşın...

Bir cevap yazın