47 yılda sayıları 12’ye katlandı

Nesli tükenmekte olan alageyiklerin sayısı artıyor. 1966’da 7 tane kalmıştı.

Antalya Düzlerçamı Alageyik Üretme İstasyonu’nda Antalya’ya özgü ve nesli tükenme tehlikesindeki alageyiklerin popülasyonunun artırılması için çalışmalar devam ediyor. 1966 yılında sayıları 7 olarak belirlenen alageyiklerin sayısı yapılan çalışmalarla 86’ya ulaştı.

Akdeniz ormanlarında yaşayan alageyikler, Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürülüğü’nce 1970 yılında Düzlerçamı bölgesindeki 25 hektarlık alanda kurulan Alageyik Üretme İstasyonu’nda koruma altına alındı.

Sonraki yıllarda 521 hektara çıkartılan istasyonda bugün 37’si dişi, 37’si erkek, 12’si yavru olmak üzere toplam 86 alageyik bulunuyor. İstasyondaki alageyikler yılda ortalama 8-10 arasında yavruluyor.

ANAVATANI ANTALYA

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 6. Bölge Müdürü Adnan Yılmaztürk, yaptığı açıklamada, dünyada alageyiğin ana vatanı olarak Antalya’nın kabul edildiğini, diğer ülkelere ise Antalya’dan götürüldüğünü söyledi.

Akdeniz kuşağında yaşayan endemik bir hayvan olan alageyiğin 1966 yılında Türkiye’de sadece Antalya sınırlarında Düzlerçamı mevkisinde 7 tane yaşadığının tespit edildiğini anlatan Yılmaztürk, ”Bunun üzerine korumaya alınarak popülasyonunu artırmak için proje başlatıldı. Bu kapsamda doğal ortamdan 1 erkek, 2 dişi ve 3 yavru alageyik yakalanarak üretim istasyonuna yerleştirildi” dedi.

Zamanla alageyiklerin artması ve alanın küçük gelmesi üzerine istasyonun genişletildiğini belirten Yılmaztürk, ”İstasyonda bugün 86 alageyik barındırılıyor. Yaptığımız araştırmalara göre tesisin dışında doğal ortamda da 50 civarında alageyiğin yaşadığını belirledik” diye konuştu.

DİLEK YARIMADASI’NA 22 ALAGEYİK GÖNDERİLDİ

Antalya’ya özgü alageyiklerin zarar görmesi halinde neslinin tükenme tehlikesi yaşayabileceğini vurgulayan Yılmaztürk, ”Diğer hayvanlardan alageyiklere çok rahatlıkla hastalık bulaşabiliyor. Çok nazik, kolay avlanabilen bir hayvan. Neslinin tehlikeye girmemesi için Orta Doğu Teknik Üniversitesi ile işbirliği yaparak Türkiye’nin değişik alanlarında benzer habitatlar oluşturuyoruz. Bu çalışmalar kapsamında Aydın Dilek Yarımadası Milli Parkı’na 22 alageyik gönderdik” diye konuştu.

Yılmaztürk, Türkiye’de koruma güvenliğinin sağlanabileceği uygun habitatlar araştırarak alageyik gönderme çalışmalarına devam edeceklerini, Kahramanmaraş’tan Trakya’ya kadar tüm alanlarda uygun yerler bulunabileceğini kaydetti.

”ANTALYA’YA GELEN HER ZİYARETÇİ GÖRMELİ”

Antalya’nın doğal ve kültürel güzellikleri ile eşi benzeri olmayan bir coğrafyaya sahip olduğuna dikkati çeken Yılmaztürk, şunları söyledi:

”Türkiye’ye gelen yabancı turistlerin önemli kısmını Antalya ağırlıyor. Deniz, kum ve güneş turizmi ilerlemiş. Artık bundan sonra gelen insanların Antalya’nın doğasıyla, tarihiyle bütünleşmesi gerekir. Bir düşünün yolda yürürken bir alageyik yanınızdan geçiyor. Gelen ziyaretçi bundan aldığı hazzı ömrünün sonuna kadar unutamaz.”

Alageyik sayısının her geçen gün arttığını vurgulayan Yılmaztürk, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Alageyikler eskiden Akdeniz kuşağında doğal ortamda kimseye ihtiyaç duymadan yaşıyordu. Bizim de amacımız bu. Alageyikler sadece Düzlerçamı’nda değil, Kemer’den Gazipaşa’ya kadar her yerde yaşayabilir. Alageyiği çoğaltarak Antalya’nın her tarafına göndermek istiyoruz. Kanguru Avustralya’nın sembolü haline gelmiş. Sadece kanguru görmek için Avustralya’ya gitmek isterim. Ancak alageyiğin kangurudan daha çekici olduğuna inanıyorum. Antalya’da doğada gezerken karşınıza neden alageyik çıkmasın. Alageyik, Antalya’nın en büyük sembolü olacak.”

Arkadaşlarınızla Paylaşın...

Bir cevap yazın