18. Taraf Ülkeler Toplantısı

 

 

faaliyetler828

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, “Türkiye olarak hayalimiz, hem kendi ülkemizin kenarlarının hem de tüm Akdeniz kıyılarının birer inci tanesi gibi sıralanmış çevre dostu şehirlerle süslenmesidir” dedi.

Bakan Bayraktar, Akdeniz’in Kirlenmeye Karşı Korunması Sözleşmesi çerçevesinde İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen “18. Taraf Ülkeler Toplantısı”nda yaptığı konuşmada, Akdeniz’in dünyanın en önemli çanağı olduğunu söyledi.

Coğrafi konumu açısından dünyanın en önemli odak noktalarından birinin Akdeniz olduğunu vurgulayan Bayraktar, “Tarihin oluşumuna ve tarihin gelişmesine eşiklik, tanıklık eden Akdeniz, bugün dünyamızın geldiği nokta itibariyle, sanayileşme ve şehirleşmenin getirdiği olgu itibariyle kirlenmeyle karşı karşıyadır” ifadesini kullandı.

Bakan Bayraktar, Cebelitarık ve Süveyş kanallarıyla okyanuslara açılan Akdeniz’in deniz canlıları ve ekosistem açısından önemine değinerek, şöyle devam etti:

“1970’lerden itibaren Akdeniz’in bu özelliğini, güzelliğini, ehemmiyetini benimsemek için bir araya gelerek sözleşme yapan, korumasını öne alan o günün fikir adamlarına, çevreci bakış gösteren insanlarına, bir kere daha yürekten teşekkür ediyorum. Bugün denizlerimiz ulaşım, balıkçılık, yüzme suyu alanları, turizm aktiviteleri gibi pek çok gayeye hizmet etmekte olup, sosyo ekonomik açıdan büyük öneme sahiptir.”

– “En önemli sorunlar, deniz çöpleri, atık yönetimi ve atık sular”

Çevrenin kirletilmeden korunması gerektiğine dikkati çeken Bakan Bayraktar, “Tüm dünyadaki deniz seviyelerinin olağandışı bir hızla yükseldiğini göz önünde bulunduran paneller, Akdeniz’deki deniz seviyesinin önümüzdeki 80 yıl içerisinde, 40 ila 80 santim arasında yükselebileceğini tahmin etmektedirler. Akdeniz kıyısında artan kentleşme ve nüfusa paralel olarak ortaya çıkan en önemli sorunlar, deniz çöpleri, atık yönetimi ve atık su sorunudur. Akdeniz’deki deniz çöpleri sorunu, büyük ölçüde düzenli depolama sistemine sahip olmayan kıyıdaki şehirlerden kaynaklanmaktadır” diye konuştu.

Çevreyle ilgili imzalanan sözleşme ve protokollerin uygulanmasının kendileri için en önemli mekanizmalardan biri olacağını bildiren Bayraktar, “Türkiye olarak hayalimiz, hem kendi ülkemizin kenarlarının hem de tüm Akdeniz kıyılarının birer inci tanesi gibi sıralanmış çevre dostu şehirlerle süslenmesidir” dedi.

– “BM’nin çevre kriterlerini tam olarak benimsemeyen ülkeler var”

Bakan Bayraktar, çevre konusunda dünya ülkelerinin daha hassas bir konuma geldiğini belirterek, gelişmekte olan ülkelerin giderek artan bir enerji ihtiyacı olduğunu anlattı.

Bazı ülkelerin Birleşmiş Milletler’in benimsediği çevre kriterlerini tam olarak benimsemediklerini kaydeden Bayraktar, Türkiye’nin çevre konusunda elinden gelen bütün gayreti gösterdiğini dile getirdi.

Bakan Bayraktar, hedeflerinin gelecek 10 yılda tüm belediyelerin atık sularını arıtmak olduğunu ifade ederek, 2002 yılından beri yaptıkları çalışmalardan örnekler verdi.

Çevre kirliliğinin bir ülkenin tek başına aldığı tedbirle çözülebilecek bir sorun olmadığına vurgu yapan Erdoğan Bayraktar, “Çevre kirliliğine vize koyma imkanı yoktur. Bir yerde yapılan hava kirliliği, atıklar için tesisin yapılmaması, bir denizin kirletilmesi Akdeniz havzasında kıyısı bulunan 20 ülkeyi ilgilendirmektedir. Tüm insanlığı ilgilendirmektedir. Bu bakımdan Barcelona Sözleşmesi son derece önemlidir” şeklinde konuştu.

Arkadaşlarınızla Paylaşın...

Bir cevap yazın